• Home

    The local government sector has continuously been my profession, area of specialist knowledge and academic engagement since January 1964. My skills have been honed as an employee primarily in senior management positions for 24 years, and as an elected local government councillor from 1991 to 2012 and currently since September 2017 on the newly merged Armidale Regional Council .

    From August 2012 to October 2013, I was a member of the NSW Government Local Government Acts Taskforce. See more on my About page.

    In late 2015, I was appointed by the State Government to undertake four local government merger inquiry processes.

    In May 2016 I was appointed Administrator of the merged Armidale Regional Council until first Council elections in September 2017.

    I possess 55 years local government experience and very extensive  political, academic and bureaucratic networks. 

    Please see more in my CV and Capability Summary under ABOUT.

    Recent articles see below.

Administrator columns 2016-17

Local Government and Regional Development Australia Committees in NSW: Why Tensions Exist and How they Might be Resolved - An Insider's Perspective. Public Policy Journal

Australian Local Government Sustainability

Local government and Regional Development Australia committees: understanding the relationship and responding to the opportunities